Strona główna
Nieruchomości
Tutaj jesteś

Mieszkania bezczynszowe – wszystko, co trzeba wiedzieć?

14 grudnia 2020 Mieszkania bezczynszowe - wszystko, co trzeba wiedzieć?


Mieszkania bezczynszowe to idealna propozycja dla osób, które chcą zaoszczędzić na opłatach eksploatacyjnych, które należy ponosić za lokal w spółdzielni lub wspólnocie mieszkaniowej. Czy mieszkanie bezczynszowe nie wiąże się z żadnymi opłatami?

Mieszkanie bezczynszowe – co to jest?

Mieszkania bezczynszowe to lokale, które nie mają administracji. Zarządzanie nieruchomością przejmują sami właściciele lokali, którzy muszą porozumieć się, jak rozwiązać problem wywozu śmieci, dbania o teren przyległy do nieruchomości czy remonty.

Właściciele lokali pokrywają wyłącznie koszty mediów zgodnie ze wskazaniami liczników. Jest to propozycja bardzo kusząca dla osób, którym zależy na niskich kosztach utrzymania lokalu. Jednak to rozwiązanie, jak każde inne, ma również swoje wady.

Trudności w mieszkaniach bezczynszowych

Mieszkania bezczynszowe są bardzo kuszącą ofertą jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z obowiązków jakie nałożone są na zarządcę nieruchomości, który administruje budynkiem.

Trzeba mieć świadomość, że zarządzanie nieruchomością zajmuje dużo czasu i polega na sprawnym rozwiązywaniu problemów tak, by wszystko mogło funkcjonować bez zarzutu. W budynku, w którym znajdują się mieszkania bezczynszowe, również trzeba zorganizować codzienne funkcjonowanie. Jakie?

Sprzątanie, odśnieżanie terenu zimą, czy podlewanie roślin, które znajdują się na terenie nieruchomości. Konieczne jest również ubezpieczenie nieruchomości, samo znalezienie oferty jest czasochłonne.

Trzeba również pamiętać, że budynki muszą przechodzić obowiązkowe kontrole techniczne. Ich brak może być przyczyną poważnych problemów. Przegląd kominiarski, instalacji elektrycznej czy gazowej są obowiązkowe.

Przeglądy budynków należy robić co 3 i co 5 lat. Jest to obowiązek nałożony przez prawo budowlane, który ma na celu ocenę techniczną budynku. Oczywiście przegląd wykonuje wyspecjalizowana firma posiadająca odpowiednie uprawnienia. Ktoś jednak musi ją zatrudnić. Trzeba pamiętać, że jest to również koszt mieszkańców budynku.

Remont – to czeka każdego

Mieszkania bezczynszowe w nowych budynkach wydają się nie potrzebować funduszu remontowego. Trzeba jednak pamiętać, że budynek z każdym rokiem się starzeje i w końcu remont trzeba będzie przeprowadzić.

Fundusz remontowy, który wchodzi w skład opłat eksploatacyjnych w mieszkaniach znajdujących się we wspólnocie mieszkaniowej ma na celu zbieranie pieniędzy na potencjalne remonty. Pieniądze leżą na kocie i czekają na swój czas. Mieszkania bezczynszowe nie mają takiego zabezpieczenia. Trzeba liczyć się z momentem, w którym duży remont budynku może poważnie nadszarpnąć finanse mieszkańców.

Mieszkania bezczynszowe to dobre rozwiązanie, gdy znajda się mieszkańcy, którzy będą dbali o budynek i pilnowali jego sprawnego funkcjonowania. Trzeba również pamiętać, że w tych budynkach każdy z problemów załatwiany jest na zasadzie indywidualnych porozumień, co może okazać się dosyć kłopotliwe. Bardzo często osoby mieszkając na parterach nie chcą dokładać się do remontu dachu. Osoby z wyższych pięter nie są zainteresowane wybudowaniem zadaszeń nad koszami na śmieci. Jak w takich sytuacjach osiągnąć porozumienie?

Redakcja dombudowniczy.pl

Jesteśmy grupą zajmującą się doradztwem w kwestiach związanych z budową i remontami. Dzielimy się wiedzą z zakresu budowy, remontów i wyposażenia domów oraz mieszkań.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Na co zwrócić uwagę przy wyborze nowego mieszkania
mieszkanie radomsk
Jak szybko sprzedać dom

Jak szybko sprzedać dom?

28 czerwca 2021

Jesteś zainteresowany reklamą?