dombudowniczy.pl

Budowa, Remont, Aranżacja

domy norweskie
Wnętrza

Domy norweskie – jak wyglądają i czy warto je budować?

Polacy coraz częściej inspirują się w codziennym życiu mieszkańcami Norwegii. Jako wzorcowy przykład podawany jest norweski system edukacji, czy powolny styl życia bez stresu i w zgodzie ze sobą. Od niedawna Norwegowie są dla nas przykładem także w branży architektonicznej. Niezwykle modne stało się budowanie domów w stylu norweskim. Jak one wyglądają?

Domy norweskie – jak wyglądają?

Zabudową typową dla Norwegii są drewniane domki jednorodzinne, pomalowane na różnorodne kolory. Z tego skandynawskiego kraju przyszła do nas moda na zabudowy z drewna. Jakie są zalety takiego budulca? Przede wszystkim, jest on w pełni ekologiczny, co jest ważne dla coraz większej ilości osób. Kolejnym powodem, dla którego warto wybrać dom norweski, jest jego wygląd. Stonowany, elegancki i pozbawiony przepychu, pozostawiony w barwie naturalnego drewna, bądź pomalowany na kolor, o jaki sobie tylko wymarzymy. Dodatkowo charakterystyczne w tej zabudowie są duże okna oraz przestronne pokoje. Sprawia to wrażenie czystości i spokoju. Całość daje nam niezwykle atrakcyjny i nowoczesny wygląd, na przywodzący na myśl wakacje i odpoczynek.
Na pewno znajdzie się wielu sceptyków, którzy sądzą, iż zastosowanie drewna, jako budulca domu sprawi, iż będzie on nietrwały i nienadający się do naszego klimatu. Nic bardziej mylnego. Pamiętajmy, iż Norwegia jest krajem, gdzie klimat jest dość surowy. Domy muszą więc być bardzo wytrzymałe, odporne na silne wiatry, mrozy i deszcze. Zatem nie trzeba się bać o to, iż pogoda wpłynie destrukcyjnie na budynek, który z pewnością posłuży przez wiele lat w dobrym stanie.

Jak wybudować dom w stylu norweskim i ile to kosztuje?

Domy norweskie budowane są prefabrykatów. Oznacza to, iż na miejsce domu przyjeżdżają gotowe elementy konstrukcyjne. Wszystkie komponenty (jest ich od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu) łączy się za pomocą mocnych gwoździ pierścieniowych. Następnie uzupełnia się je płytami i systemami wiatroizolacyjnymi, a także ociepla. Oparcie dla budynku dają solidne, murowane fundamenty. Warto podkreślić, iż dom w tym stylu można wybudować o każdej porze roku, a jego postawienie zajmuje z reguły maksymalnie kilka miesięcy.
Ile kosztuje wybudowanie domu w stylu norweskim? W przypadku budowy dużego domu (między 100 a 400 metrów kwadratowych) za dom norweski zapłacimy od 2 000 zł/m2 do nawet 3 500 zł/m2. Jeśli marzymy o mniejszym domku, niestety musimy dopłacić ok. 300-400 zł/m2.
Podsumowując, domy norweskie są nową modą, którą warto rozważyć, planując budowanie własnego domu. jeśli tylko odpowiada nam styl nowoczesny, czysty i elegancki do może być to dobrym rozwiązaniem. Warto pamiętać o tym, że dom norweski powinien być spójny z wnętrzem. Oznacza to, iż najlepiej jest urządzić mieszkanie w takim samym stylu.

Przeczytaj więcej na domdekoracje.com.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.