Tutaj jesteś

Jak zrobić huśtawkę ogrodową dla dzieci samemu?

16 grudnia 2020 Ogród Jak zrobić huśtawkę ogrodową dla dzieci samemu?


Mając piękne podwórko lub własny ogród, wiele osób chce tam urządzić jakiś kącik dla swoich dzieci. Nie tylko mowa o typowym placu zabaw. Chodzi także o postawienie huśtawki, która świetnie spełnia funkcję rozrywkową dla najmłodszych, ale i dorosłym przyniesie chwilę relaksu. Nie trzeba jednak kupować gotowej bujaczki w sklepie. Opłaca się bowiem samemu ją wykonać z dostępnych materiałów i elementów mocujących. Jak zrobić huśtawkę? Sprawdźmy.

Czym jest huśtawka?

To bardzo lubiane przez dzieci urządzenie, które daje wiele radości. Miarowe huśtanie zamieniające się w coraz szybsze powoduje, że na moment zapomina się o domowych obowiązkach i szkolnych problemach. To bardzo dobra zabawa, dzięki której można pozbyć się nadmiaru stresu.

Jeśli nie mamy czasu i smykałki do majsterkowania, to zapewne wybierzemy jednak tę pierwszą opcję. A więc udamy się gdzieś do pobliskiego sklepu, który oferuje kolorowe, różnej wielkości, przyciągające wzrok huśtawki. Nie są one jednak zbyt tanie. Dlatego warto niskim nakładem kosztów i w prosty sposób zbudować własną, bezpieczną i jednocześnie bardzo wytrzymałą konstrukcję.

Zbieramy niezbędne materiały

Jak zrobić huśtawkę? Najpierw zgromadźmy odpowiednie elementy oraz materiały. Pierwszym będzie okrągła belka mająca np. średnicę 10 cm. Kolejnym natomiast łącznik w liczbie dwóch sztuk. Przydadzą się także poręczne haki (tzw. zawiesia).

Przygotujmy jeszcze kotwę, aby ustabilizować całą konstrukcję. No i oczywiście kilkanaście sztuk wkrętów o odpowiednich rozmiarach. Na koniec postarajmy się o siedzisko, które będzie jak najlepiej pasować do huśtawki. Może być ono na przykład w formie gumowej albo kubełkowej.

Montaż huśtawki w kilka kroków

Zbudowanie takiego urządzenia nie powinno sprawić wielkich trudności. Na początek musimy nasunąć mocowania na belkę (odległość reguluje się w dalszej kolejności). Później na jej końce z zawiesinami wsuwamy wspomniane wyżej łączniki i dokręcamy je mocno wkrętem.

Drugi etap to umieszczenie nóg huśtawki. Robi się to w łączniku, a następnie stawia się konstrukcję. Trzecim krokiem będzie wyznaczenie środka górnej belki, a także samego rozstawu mocowań.

Czas na ustabilizowanie huśtawki. Do tego zadania posłużą nam tak zwane kotwy. Należy je umiejętnie wbić wzdłuż nóg budowli, po czym odpowiednio dokręcić wkrętami ciesielskimi. Ostatnią czynnością będzie zawieszenie wybranego wcześniej siedziska na konkretną wysokość.

Teraz można już zawołać dzieciaki, aby cieszyły się zabawą i samodzielnie huśtały się przez wiele godzin!

Podsumowanie

Wykonana powyższą metodą huśtawka z drewna charakteryzuje się oczywiście dużą wytrzymałością. Pamiętajmy jednak, aby dostosować ją do wieku naszych milusińskich i do dostępnego wokół terenu.

Najważniejsza pozostaje jednak kwestia bezpieczeństwa. Mocowanie musi być odpowiednio, bardzo solidnie wykonane. Odporne na wszelkie uszkodzenia mechaniczne, a nawet na korozję (tutaj przyda się zastosowanie warstwy ocynku – to świetne rozwiązanie chroniące przed rdzewieniem).

Redakcja dombudowniczy.pl

Jesteśmy grupą zajmującą się doradztwem w kwestiach związanych z budową i remontami. Dzielimy się wiedzą z zakresu budowy, remontów i wyposażenia domów oraz mieszkań.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?