dombudowniczy.pl

Budowa, Remont, Aranżacja

Ogrodzenia tymczasowe
Dom

Ogrodzenia tymczasowe – zakup czy wynajem ?

Duża część inwestorów realizujących projekty budowlane zastanawia się, czy zakup ogrodzenia tymczasowego jest opłacalnym przedsięwzięciem. Innym rozwiązaniem może być wynajęcie ogrodzenia budowlanego na czas realizowanej inwestycji. Jaką formę wybrać? Czy opłaca się kupić ogrodzenie tymczasowe, a może wynająć? Jakie rozwiązanie jest najkorzystniejsze? W poniższym artykule znajdziesz odpowiedź na powyższe pytania.

Jakie zastosowanie ma ogrodzenie tymczasowe?

Zanim zaczniemy porównywać, które rozwiązanie jest najlepsze, to wcześniej warto wspomnieć, po co stosuje się ogrodzenie tymczasowe. Najczęściej jest ono wykorzystywane podczas realizowania różnego rodzaju projektów budowlanych. Oprócz budowy ogrodzenie tymczasowe można wykorzystać do oddzielenia terenu podczas:

 • imprez plenerowych,
 • wystaw,
 • targów.

Jednak najczęściej jest one stosowane w celu zabezpieczenia placu budowy. Warto przypomnieć, że prawo budowlane nakłada na każdego inwestora konieczność zabezpieczenia terenu budowy dla osób przebywających na jego terenie, jak również dla osób, które znajdują się w jego pobliżu. Często budowa gotowego ogrodzenia stałego jest nieopłacalna na tym etapie realizacji, ze względu na możliwość jego uszkodzenia przez maszyny oraz pojazdy wielkogabarytowe. Co generuje dodatkowe koszty na dalszym etapie inwestycji. Dlatego najlepszym rozwiązaniem wydaje się tymczasowe ogrodzenie, które skutecznie:

 • zabezpiecza teren budowy,
 • chroni pracowników,
 • jasno wyznacza teren inwestycji,
 • chroni materiały i zgromadzone elementy przed kradzieżą,
 • ogranicza widoczność,
 • zabezpiecza teren przed wtargnięciem osób niepowołanych.

Dodatkowo warto, abyś wiedział, że ogrodzenie tymczasowe charakteryzuje się swoim prostym kształtem. Jest wykonane z paneli, które są łatwe w montażu. Tak zwane moduły łączy się za pomocą dedykowanych elementów, które stabilizują całe ogrodzenia. Ponadto każdy panel jest bardzo dobrze zabezpieczony dzięki betonowym lub gumowym podstawom, które usztywniają całą konstrukcję i uniemożliwiają przewrócenie się ogrodzenia. Na początku inwestycji możesz zastanawiać się, co będzie korzystne: zakup czy wynajem ogrodzenia tymczasowego?

Zakup ogrodzenia tymczasowego

Jednym z plusów zakupu ogrodzenia tymczasowego jest nieograniczony czas z jego korzystania. Ponadto nie musisz obawiać się o jego uszkodzenie, które może przydarzyć się podczas budowy. Co więcej, tymczasowe ogrodzenie placu budowy przy wykorzystaniu własnych elementów daje Ci możliwość swobody i skonstruowania ogrodzenia według własnych preferencji. Możesz użyć lepszych lub gorszych materiałów podczas jego budowy. Co więcej, możesz dodatkowo zabezpieczyć teren bramą, która często nie jest oferowana podczas wynajmu płotu. Oprócz wymienionych plusów zakup ogrodzenia budowlanego ma też swoje minusy. Do jednych z nich są dodatkowe koszty, które musisz ponieść ze względu na jego utylizację. Ponadto kupując nowe ogrodzenie budowlane, musisz być świadomy wysokich kosztów, które poniesiesz podczas jego zakupu.

Jednak jest kilka rozwiązań, które mogą obniżyć wydatki podczas realizacji inwestycji. Jak wiadomo, ogrodzenie tymczasowe nie jest budowane na stałe, dlatego warto wybrać takie rozwiązanie, które będzie tanie, szybkie w realizacji, łatwo dostępne, oraz szybkie w demontażu o niskich kosztach utylizacji. W związku z tym warto postawić na ogrodzenie tymczasowe z siatki leśnej. Taki płot składa się najczęściej ze słupków drewnianych, do których przytwierdzona jest wspomniana siatka. Warto podkreślić, że cały koszt zakupu elementów jest tani. Poza tym koszty utylizacji są również bardzo atrakcyjne. Innym rozwiązaniem jest ogrodzenie tymczasowe drewniane. Składa się ono z drewnianych słupków, które są wkopane na określoną głębokość w ziemię. Gdzie następnie do elementów stojących przybija się drewniane deski. To rozwiązanie również jest korzystne w porównaniu do zakupu gotowych paneli. W dodatku drewno z rozbiórki ogrodzenia można oddać lub sprzedać innej osobie.

Innym rozwiązaniem jest zakup ogrodzenia tymczasowego z drugiej ręki. Mianowicie wiele inwestorów wystawia wspomniany produkt na ogłoszenia w internecie. Co więcej, możesz rozejrzeć się po okolicy lub zapytać, czy w pobliżu Twojego placu budowy jest realizowana jakaś inna inwestycja. Jeśli tak, to warto skontaktować się z właścicielem i dopytać o odsprzedaż ogrodzenia tymczasowego. Zdecydowanie się na takie rozwiązanie z pewnością obniży koszty całej inwestycji.

Wynajem ogrodzenia tymczasowego

Innym rozwiązaniem jest wynajęcie ogrodzenia tymczasowego, które może być świetną alternatywą do zakupu. Jego największym plusem jest brak konieczności utylizacji, a tym samym ponoszenia dodatkowych kosztów. Co więcej, możesz wybrać odpowiednią długość ogrodzenia. Wynajem ogrodzenia to wygodne rozwiązanie dla samego inwestora. W cenę wynajmu często wchodzi jego montaż, jak i demontażu. W dodatku w ofercie wynajmu masz do wyboru ogrodzenie wykonane z trwałych paneli, które montowane są na stopach betonowych lub gumowych. Jedno przęsło wykonane jest z wysokiej jakości metalu, które odporne jest na uszkodzenia oraz korozję. Cały system jest bardzo solidny i wytrzymały. Największym plusem tego zastosowania jest nienadwyrężanie budżetu inwestycyjnego. Bez wątpienia minusem jest ograniczony czas użytkowania tego produktu. Chyba że wynajmujący zdecyduje się na odpłatne przedłużenie użytkowania ogrodzenia. Warto wspomnieć również o cenie, która w zależności od firmy i lokalizacji oscyluje od 0,15 do 0,50 zł/ doba za wynajęcie jednego przęsła.

Jakie ogrodzenie tymczasowe wybrać?

Możesz zastanawiać się jaką formę wybrać — zakup, a może wynajem? W tym momencie musisz zadać sobie pytanie, ile będzie trwać cała realizacja budynku. Jeśli masz zapewnione fundusze, które umożliwią sprawne prace oraz postawienie budynku w jak najkrótszym czasie, wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie wynajem ogrodzenia tymczasowego. W przypadku gdy twój budżet jest niski, a sama realizacja budynku może trwać kilka lat, wtedy rozważ zakup ogrodzenia budowlanego z wykorzystaniem siatki leśnej lub drewnianych elementów. Wynajęcie ogrodzenia na kilka lat może wiązać się z bardzo dużymi kosztami, zmniejszając Twój budżet, który możesz przeznaczyć na realizację projektu.

Ponadto zakup korzystny jest kiedy:

 • masz wystarczającą ilość pieniędzy na zakup,
 • kiedy jesteś deweloperem, który ma zaplanowane inne realizacje budowlane,
 • kiedy masz możliwość bezpiecznego składowania ogrodzenia.

W związku z tym musisz sam odpowiedzieć sobie na pytanie: jaki jest Twój budżet; czy realizacja przebiegnie sprawnie; czy zakończy się w ciągu kilku miesięcy, czy może kilku lat?