Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś

Jakie możliwości daje kosa spalinowa w pielęgnowaniu zielni?

25 lutego 2022 kosa spalinowa

Profesjonalny sprzęt pomaga utrzymywać ogród w ryzach. Dzięki niemu wszystkie prace ogrodowe są przyjemne i szybkie. W pielęgnacji terenów zieleni wymagany jest specjalny sprzęt, który umożliwia pracę nawet w trudnych warunków. Jednym z takich urządzeń jest kosa spalinowa.

Koszenie trawy w trudno dostępnych miejscach — jak to zrobić?

Zarośnięte skarpy oraz tereny pod drzewami są trudne do pielęgnacji. Zwykła kosiarka może nie zmieścić się w dostępnej przestrzeni lub jest narażona na uszkodzenia. Kosy spalinowe są dedykowane właśnie do takich prac. Sprzęt jest lekki, przez co poręczny i praktyczny. Kosę można zabrać ze sobą na działkę, do sadu. Jest niezbędnym elementem wyposażenia firm zajmujących się pielęgnacją terenów miejskich. Przydaje się też do podcinania trawy na obrzeżach bez ryzyka ich uszkodzenia.

Kosy spalinowe są dość precyzyjne. Przy ich pomocy można pozbyć się chwastów. Elementem tnącym w kosie jest zazwyczaj żyłka, ale udaje się ją wymienić na noże. Ostre noże zwiększają możliwości sprzętu — mogą ciąć zdrewniałe pędy lub grubsze łodygi roślin. Urządzenie jest zasilane paliwem, przez co nie jest potrzebny przewód. Kosa mechaniczna ułatwia pracę w miastach — podczas pielęgnacji rowów lub skarp.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kosy spalinowej?

Kosy zasilane paliwem mogą mieć różną moc. Moc urządzenia wpływa na jej wydajność oraz na zastosowanie. Podkaszarki spalinowe mają wygodne uchwyty, dzięki którym wielogodzinna praca jest komfortowa. Plecakowe kosy świetnie sprawdzą się podczas intensywnych prac w trudnym terenie. Plecak zapewnia swobodne i nieskrępowane ruchy ciała, odciąża ramiona, przez co ciężar ciała jest rozłożony równomiernie.

Kosy spalinowe są wyposażone w dodatkowe funkcje. Ciekawym rozwiązaniem jest obrotowy uchwyt lub dodatkowe sprężyny, które zmniejszają odczuwanie wibracji. Warto zwrócić uwagę na rodzaj silnika w kosie. Popularne silniki dwusuwowe wymagają zastosowania specjalnej mieszanki, w skład której wchodzi paliwo oraz olej. Istotne znaczenie mogą mieć dodatkowe akcesoria, w które wyposażona jest podkaszarka spalinowa. Żyłka najlepiej sprawdzi się do przycinania obrzeży trawnikowych, pielęgnacji przestrzeni w ogrodach wokół drzew. Ostre noże dedykowane są do prac w trudnych warunkach, gdzie mogą występować np. grubsze, zdrewniałe pędy roślin.

Niektóre modele kos spalinowych różnią się między sobą też szerokością koszenia. Szeroki obszar koszenia pozwoli na wydajne i szybkie przycinanie zboczy i rowów. Z tego względu taki sprzęt jest często wybierany do pielęgnowania terenów miejskich. Przed wyborem kosy należy zwrócić uwagę na rodzaj silnika — liczy się jego moc oraz trwałość.

Redakcja dombudowniczy.pl

Jesteśmy grupą zajmującą się doradztwem w kwestiach związanych z budową i remontami. Dzielimy się wiedzą z zakresu budowy, remontów i wyposażenia domów oraz mieszkań.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

kosa spalinowa
narzędzia ogrodowe
nawozy hesi

Jesteś zainteresowany reklamą?