Strona główna
Wnętrza
Tutaj jesteś

Eleganckie kinkiety w stylu retro

16 listopada 2020 Eleganckie kinkiety w stylu retro

Łazienka to w każdym mieszkaniu pomieszczenie, bez którego trudno się obejść: to właśnie tutaj kierujemy swoje pierwsze kroki zaraz po przebudzeniu, to również tu najpierw wchodzimy, wracając z pracy czy szkoły; to również miejsce, gdzie kończymy swój pracowity dzień, dokonując wieczornej toalety. Jak wynika z obserwacji, łazienka to pomieszczenie, gdzie każdy spędza sporo czasu, warto więc zadbać o jej optymalne oświetlenie.

Kompleksowe oświetlenie łazienkowe

Najczęściej, w każdej łazience jest przynajmniej kilka rodzajów źródeł światła – to oświetlenie główne w postaci lampy lub plafonu umocowanego na suficie, podświetlenia lustra lampami LED lub świetlówkami oraz kinkiety, umieszczone w starannie wybranych miejscach, a oświetlające tylko strategiczne punkty łazienki.
Instalując oświetlenie łazienkowe, należy zwrócić uwagę na odporność lamp na parę wodną oraz wilgoć obecną w tym pomieszczeniu, dlatego wszystkie oprawy do lamp, kontakty oraz gniazdka powinny być uziemione, co stworzy bezpieczną ochronę dla przebywających tam ludzi i zwierząt.

Oświetlenie główne, czyli sufitowe

Ten rodzaj oświetlenia jest najbardziej popularny, bo wchodząc do łazienki, automatycznie włączamy światło główne, które rozjaśnia każdy ciemny kąt w łazience. Do tego rodzaju lamp nadają się szeroko dostępne modele plafonów, które zabezpieczają umieszczone w nich żarówki kloszem, zarówno przejrzystym jak i matowym.

Oświetlenie lustra

Dobrą widoczność sylwetki odbijającej się w lustrze zapewni podświetlenie tafli lustra lub szafki, której drzwiczki to powierzchnie lustrzane. Tu sprawdzą się taśmy LED umieszczone wokół krawędzi tego przedmiotu.

Kinkiet łazienkowy retro

Najbardziej popularne, w nowoczesnych łazienkach stylizowanych na minioną epokę, są oświetlenia punktowe, uzyskiwane przy pomocy kinkietów ściennych.
Kinkiet to niewielka lampka mocowana do ściany, mająca za zadanie oświetlić tylko wybrany fragment pomieszczenia, co wywołuje dodatkowy efekt dekoracyjny. Kinkiety mogą być w różnych stylach, mogą posiadać klosze obejmujące żarówkę lub tylko ją przesłaniając. Mogą także być wykonane na wzór ręcznych, starodawnych latarni, lamp naftowych, świeczników lub lamp z kloszami w kształcie kielichów kwiatów. Niecodziennym modelem jest kinkiet łazienkowy stylizowany na lampę przemysłową czy reflektor filmowy. Dobór odpowiedniego kinkietu do własnej łazienki to sprawa indywidualna, wymagająca dopasowania go do ogólnej stylizacji, dlatego tę kwestię oświetlenia trzeba wcześniej dobrze przemyśleć.

Szkoła budowania MURATORA

Redakcja dombudowniczy.pl

Jesteśmy grupą zajmującą się doradztwem w kwestiach związanych z budową i remontami. Dzielimy się wiedzą z zakresu budowy, remontów i wyposażenia domów oraz mieszkań.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

domy norweskie
W jaki sposób zaaranżować pokój kilkulatka

Jesteś zainteresowany reklamą?