Tutaj jesteś

Jak dbać o meble ogrodowe wiklinowe?

10 listopada 2020 Ogród Jak dbać o meble ogrodowe wiklinowe?


Wraz z nadejściem sezonu wiosennego część osób zastanawia się jakie meble sprawdzą się w ogrodzie. Oczywiście muszą być funkcjonalne i wygodne, ale też powinny dobrze wyglądać. Na rynku jest duży wybór mebli ogrodowych i materiałów z jakich są wykonane. Jednak większość osób wybiera meble ogrodowe wiklinowe. Zatem jak o nie dbać?

Rodzaje mebli ogrodowych

Meble do ogrodu i na balkon mogą być wykonane z różnych materiałów. Do najpopularniejszych należą meble wykonane z wikliny, drewna, metalu, tworzywa sztucznego. Każdy materiał ma swoje wady i zalety. Najbardziej trwałe są meble wykonane z metalu. Są odporne na czynniki atmosferyczne, niską i wysoką temperaturę. Jednak są to meble zimne, więc trzeba do nich dobrać odpowiednie poduszki do siedzenia. Natomiast wybierając meble wiklinowe lub drewniane to już trzeba o nie odpowiednio dbać. Natomiast są one uniwersalne, pasują bowiem do stylu nowoczesnego i tradycyjnego. Warto także zwrócić uwagę z jakiego drewna są meble. Do najbardziej trwałych należą drewna zagraniczne (jednak są one tez najdroższe): eukaliptusowe lub tekowe. Z krajowego drewna najlepiej wybrać meble sosnowe lub dębowe. Natomiast meble ogrodowe wiklinowe lub wykonane z rattanu nie powinny mieć styczności z deszczem. Pięknie wpasują we wnętrze w stylu rustykalnym, prowansalskim i kolonialnym. Najtrwalsze będą wykonane z włókien bananowca i bambusa.

Konserwacja mebli wiklinowych

Kupując meble wiklinowe należy pamiętać, że nie lubią one wilgoci. Pod wpływem deszczu mogą się odkształcić oraz zmatowieć. Dlatego najlepiej jest je ustawić pod dachem na tarasie lub balkonie. Aby przedłużyć ich żywotność to trzeba o nie odpowiednio dbać. Przede wszystkie wiklinowe rzeczy należy pomalować bezbarwnym lakierem, dzięki czemu będą chronione przed wilgocią. Natomiast do ich czyszczenie nie potrzebujemy specjalnych płynów. Możemy je czyścić na sucho i na mokro. W pierwszej wersji przyda się szczotka ryżowa, dzięki której usuniemy kurz. Można je wyczyścić także za pomocą odkurzacza i specjalnej końcówki. Natomiast jeżeli chcemy je umyć na mokro to nie wolno używać do tego mydła. Najlepiej stworzyć samodzielnie prosty roztwór, który ułatwi mycie. Wystarczy połączyć wodę, amoniak i sól lub wodę z kwaskiem cytrynowym. Wystarczy je delikatnie przetrzeć ściereczką namoczoną w roztworze. Po umyciu należy odczekać, aż całkowicie wyschną. Jeżeli chcemy nadać im nieco blasku to również można je przetrzeć olejem lnianym, jednak nie należy tego robić częściej niż co pół roku.

Redakcja dombudowniczy.pl

Jesteśmy grupą zajmującą się doradztwem w kwestiach związanych z budową i remontami. Dzielimy się wiedzą z zakresu budowy, remontów i wyposażenia domów oraz mieszkań.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?