dombudowniczy.pl

Budowa, Remont, Aranżacja

klimatyzacja
Dom

Suche powietrze, a klimatyzacja – co warto wiedzieć?

Osoby, które nie mają pojęcia o działaniu klimatyzatorów często mówią, że “od klimatyzacji powietrze robi się suche”. Owszem, może się tak dziać, ale nie każdy rozumie, dlaczego. I na pewno nie jest to wina klimatyzacji samej w sobie, ale na przykład nieodpowiedniego systemu wentylacji w przypadku starszych typów urządzeń klimatyzacyjnych. Nowsze klimatyzatory natomiast mogą przyczyniać się wręcz do nawilżania powietrza.

Suche powietrze, a klimatyzacja – co warto wiedzieć?

Rozwińmy myśl z pierwszego akapitu artykułu. Kiedy rzeczywiście może dojść do tego, że klimatyzator będzie powodował przesuszenie powietrza w pomieszczeniu? Zmiana temperatury powietrza wymusza skroplenie się cząstek pary wodnej wewnątrz klimatyzatora. Oczywiście, jest to woda, która unosi się w naszym otoczeniu. Straty na wilgotności powietrza, jakie zostały poczynione przez działanie systemu klimatyzacyjnego są jednak szybko kompensowane w momencie, gdy mamy sprawnie działającą wentylację. Niestety, w sytuacji, gdy wentylacja jest niewystarczająca lub niewłaściwie serwisowana – może okazać się, że powietrze przeprocesowane przez klimatyzator będzie nadmiernie wysuszone. Nowoczesne klimatyzatory stoją na straży wilgotności powietrza i są w stanie utrzymywać ją na zadanym przez użytkownika poziomie – tak, aby poza komfortem termicznym, dawać również ten, który dotyczy odpowiedniej wilgotności powietrza. Zbyt wilgotne powietrze męczy nas, a to zbyt suche – powoduje, że nasze drogi oddechowe są podrażnione (jakby coś drapało nas w gardle).

Chcesz dobrać klimatyzator do domu? Zadzwoń do nas – 722274892 

Nowoczesne systemy klimatyzacyjne posiadają mechanizmy, które pozwalają na zwrócenie wilgoci do otoczenia – tak, aby nie powodować strat na wodzie, która unosi się w powietrzu. Istnieją również klimatyzatory, które same w sobie łączą funkcje osuszacza i nawilżacza powietrza (na przykład seria Daikin Ururu Sarara). Są to zdecydowanie jedne z bardziej zaawansowanych urządzeń klimatyzacyjnych na rynku, które warto rozważyć w sytuacji, kiedy bardzo zależy nam na tym, by klimatyzator łączył w sobie funkcje wielu urządzeń. Obecnie, klimatyzatory są bardzo wszechstronne i mnogość ich funkcji przesądza o ich szerokich możliwościach.

Warto mieć na uwadze kilka istotnych kwestii w przypadku, gdy na przykład dysponujemy starszym klimatyzatorem, który nie posiada zaawansowanych systemów stojących na straży odpowiedniej wilgotności powietrza lub gdy nasz system wentylacyjny jest niedrożny lub niewystarczający. W takich przypadkach możliwe jest stosowanie się do pewnych prostych zasad doprowadzających do nieprzesuszania powietrza wewnątrz klimatyzowanego pomieszczenia:

  • Dbaj o to, by nie ustawiać zadanych klimatyzatorowi temperatur, które mocno odbiegają od tych na zewnątrz (to istotne również dla zdrowia osób przebywających w pomieszczeniu!). Klimatyzator będzie długo pracować korzystając z dużych zasobów swojej mocy, a tym samym będzie przyczyniać się do skraplania wewnątrz sporej ilości wody z otoczenia.
  • Nie dopuszczaj do tego, by klimatyzator pracował bez potrzeby – gdy nikt nie korzysta z pomieszczenia lub gdy nie jest to konieczne, po prostu go wyłącz.
  • Warto zaprogramować w klimatyzatorze hamonogramy pracy, by ten działał w cyklach uwzględniających obecność ludzi w pomieszczeniach. Takie podejście nie tylko pozwala na zmniejszenie osuszania powietrza, ale także na oszczędzenie energii!
  • Regularnie serwisuj swój klimatyzator i dbaj o to, by Twoja wentylacja w domu lub biurze była sprawna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *