Zakup działki budowlanej to poważna decyzja – zazwyczaj podejmowana raz w życiu. Wybór idealnego miejsca do życia determinuje kolejne lata, warto zatem wiedzieć, jak kupić działkę budowlaną, by dokonać dobrej decyzji, której nie będziemy żałować w przyszłości.
Lokalizacja – pierwsze kryterium wyboru
Poszukując wymarzonego miejsca na budowę domu dla swojej rodziny, w pierwszej kolejności zazwyczaj kierujemy się odpowiednią lokalizacją działki. Warto spojrzeć na tę kwestię perspektywicznie i zastanowić się, jak zmienią się potrzeby i oczekiwania rodziny również w długoterminowej perspektywie. Zanim w domu zagoszczą dzieci, często zapominamy o tym, że gdy już się pojawią, ważnym tematem będzie bliskość żłobka, przedszkola czy szkoły. Jeśli więc posiadamy już dzieci lub planujemy powiększenie rodziny, należy zwrócić uwagę na łatwość dojazdu do placówek oświatowych. Równie ważna jest też komunikacja z miejscem pracy. Osoby zmotoryzowane powinny zwrócić uwagę na bliskość dróg i zweryfikować wcześniej ich zatłoczenie w godzinach, w których planują podróżować. Osoby nie posiadające samochodu powinny z kolei wziąć pod uwagę alternatywne metody dojazdu – na przykład połączenia pociągami lub autobusami. Najlepsze rozwiązanie to posiadanie kilku różnych sposobów komunikacji.
Kwestie formalne to istotne zagadnienie
Lokalizacja to jednak nie jedyny czynnik, który powinien wpływać na decyzję o wyborze działki. Szczególnie istotna jest dogłębna analiza kwestii formalnych i stanu prawnego nieruchomości. Podstawowe pytanie, jakie należy zadać sprzedającemu, to status własności gruntu – nieuregulowana sytuacja powinna być poważnym sygnałem ostrzegawczym. Konieczna jest również weryfikacja księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości. Pozwoli to sprawdzić ewentualne obciążenia i upewnić się, że nabycie nieruchomości nie będzie wiązało się z poważnymi konsekwencjami. Nie można zapomnieć też o kwestii dojazdu do działki. Warto zapytać sprzedającego, na jakich zasadach uregulowany jest dojazd – czy jest to droga publiczna – gminna lub miejska, czy też ustalona została służebność przejazdu. Może to mieć duże znaczenie w przyszłości. W przypadku nieuregulowanego stanu prawnego, warto poprosić o to, by właściciel wyjaśnił sytuację i zadbał o ustalenie potwierdzonych notarialnie zasad przejazdu do działki. Wszelkie odstępstwa od pożądanego stanu prawnego, gwarantującego bezpieczeństwo kupującego, powinny skłonić do przemyśleń i zachęcić do jeszcze głębszej analizy sytuacji formalnej.
Jeśli szukasz działki nad jeziorem, zapoznaj się z ofertą ekspertów z Lokat Ziemskich – atrakcyjne działki na terenie Warmii i Mazur – zapraszamy!