dombudowniczy.pl

Budowa, Remont, Aranżacja

Rośliny na ścianie - zdrowy i piękny dom
Ogród

Rośliny na ścianie – zdrowy i piękny dom

Kwiaty w mieszkaniu ożywią każde wnętrze. Wprowadzają przyjemny nastrój do wnętrza i jednocześnie dbają o nasz zdrowie i samopoczucie. Jak zaaranżować rośliny na ścianie, by tworzyły niecodzienne kompozycje?

Ogrody wertykalne

Od kilku lat coraz częściej w naszych mieszkaniach pojawiają się ogrody wertykalne. Efektowna zielona ściana zmieni każde wnętrze. Pasuje do mieszkania niezależnie, w jakiej stylistyce jest ono wykończone.

Rośliny na ścianie można umieścić na całej szerokości lub stworzyć kompozycje, które będą zajmowały dowolną część ściany.

Jak wybrać miejsce?

Rośliny na ścianie są bardzo atrakcyjną dekoracją. Warto skoncentrować się na ścianie, która jest dobrze widoczna, tak byśmy mogli podziwiać wertykalny ogród w całej krasie.

Ściana nad komodą czy sofą będzie idealna. Koniecznie jednak trzeba pamiętać, że rośliny na ścianie mają swoje wymagania. Ściana, która jest mocno oświetlona nie będzie dobrym miejscem dla kwiatów. Będą one potrzebowały dużo wody, a słońce może okazać się bardzo dokuczliwe.

Idealnym wyborem są ściany południowa i zachodnia, gdzie ilość słońca będzie idealna dla większości roślin.

Wybierając miejsce na kwiaty należy również pamiętać, że ściana musi być solidna. Ogród wertykalny może stanowić dosyć duże obciążenie, które nie utrzyma się na ściance działowej z karton-gipsu.

Jak wybrać kwiaty?

Rośliny na ścianie nie mogą mieć mocno rozwiniętego systemu korzeniowego. Koniecznie trzeba o tym pamiętać już w momencie kompletowania roślin. Najkorzystniej wybrać gatunki łatwe w uprawie, które nie są zbyt wrażliwe, a jednocześnie nie wymagają dużo miejsca.

Piękne kompozycje można stworzyć z samych mchów. Chrobotek jest wyjątkowo odporny i ma wiele ciekawych odcieni. W połączeniu z korą drzew czy gałęziami można skomponować obrazy, które będą zachwycające.

Wykorzystując mchy możemy stworzyć duży i okazały obraz, ale równie ciekawie będą wyglądały mniejsze obrazy umieszczone na ścianie parami, a nawet w tryptyku.

Rośliny na ścianie, takie jak paprocie, łosie rogi, bluszcze, anturiom, skrzydłokwiat, fikus czy filodendron są większe i bardziej okazałe. Kompozycje z nich zbudowane będą korzystniej wyglądały, gdy będą miały więcej przestrzeni.

Rośliny na ścianie to nie tylko ozdoba wnętrza. Jest to również skuteczny sposób na walkę z zanieczyszczonym powietrzem. W takiej sytuacji warto wykorzystać paprocie czy zielistki, które mają duże zdolności usuwania nieczystości z powietrza.

Decydując się na stworzenie obrazu z roślin na ścianę sypialni należy skoncentrować się na kwiatach o odwróconej fotosyntezie, które zapewnią nam zdrowy sen.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *