dombudowniczy.pl

Budowa, Remont, Aranżacja

Jak stosować taśmę dyfuzyjną
Budownictwo

Jak stosować taśmę dyfuzyjną?

Istnieje wiele różnych sposobów na uszczelnianie okien, dzięki czemu bez większych problemów możemy dobrać najlepszy dla siebie. W związku z szeroką gamą produktów dostępnych na rynku, bez wątpienia znajdziemy idealne rozwiązanie. Jednym z często i chętnie stosowanych w tym celu materiałów jest taśma dyfuzyjna. O tym, co to takiego i w jaki sposób należy ją poprawnie stosować, opowiadamy w niniejszym artykule.

Czym jest taśma dyfuzyjna?

Taśma dyfuzyjna to obecnie jeden z najpopularniejszych i najchętniej stosowanych produktów do uszczelniania okien i drzwi. Ponieważ jej użycie nie należy do wymagających, skomplikowanych i czasochłonnych czynności, ludzie ochoczo decydują się na ten innowacyjny materiał.

Podczas montażu taśmy dyfuzyjnej warto pamiętać, że będą nam potrzebne dwa jej rodzaje: paroprzepuszczalna i niskoparoprzepuszczalna. Powodem takiego stanu rzeczy jest fakt, iż potrzebujemy innego oporu dyfuzyjnego na zewnątrz pomieszczenia, jak i w jego środku. Można pokusić się o jedną taśmę dyfuzyjną, która spełnia oba warunki, jednak jej jakość jest zwykle o wiele niższa. Najrozsądniejszym wyborem jest więc zakup dwóch różnych taśm o odpowiednich oporach dyfuzyjnych.

Taśma dyfuzyjna – jak ją stosować?

Upraszczając zagadnienie, taśmy dyfuzyjnej używamy po to, by połączyć okno i mur. Pomaga to w utrzymywaniu wilgoci na odpowiednim poziomie i uszczelnia okno, chroniąc przed chłodem. Dzieje się to dzięki złączu, którego zadaniem jest odprowadzanie pary wodnej i wilgoci. Dzięki wysokoparoprzepuszczalności, taśma dyfuzyjna jest odporne na deszcz i wiatr, a proces odprowadzania przebiega bezproblemowo.

Jeżeli zależy nam na szybkości wykonania, prawdopodobnie najlepszym wyborem będzie płynna taśma dyfuzyjna. Choć i do tego należy odpowiednio przygotować ościeże, istnieje mniejsze ryzyko błędu, niż w przypadku tekstylnych taśm.

Taśma dyfuzyjna – dlaczego warto?

Połączenie taśmy dyfuzyjnej z pianą to proces, który pozwoli nam odpowiednio uszczelnić okna i drzwi. Dzięki temu będziemy mieć pewność ochrony przed wilgocią i trudnymi warunkami atmosferycznymi. Prowadzi to m.in. do niższych opłat za energię.

Do zlikwidowania nieszczelności warto skorzystać z taśmy dyfuzyjnej, a jeśli nie należymy do grona osób wyspecjalizowanych w temacie, możemy wybrać taśmę w formie płynu. Szybkość i łatwość aplikacji z całą pewnością nie przyprawi nas o stres, a z efektów takiego rozwiązania będziemy mogli cieszyć się latami. Ponieważ płynna taśma dyfuzyjna nie reaguje z pianką PU, można wykorzystywać ją do montażu różnego rodzaju okien.

Największą zaletą taśmy dyfuzyjnej jest jej trwałość. Choć proces montażu nie należy do tych najbardziej skomplikowanych, nikt z nas nie chciałby zapewne powtarzać go rokrocznie. Na szczęście nie ma takiej potrzeby, bo taśma dyfuzyjna jest rozwiązaniem, które zapewnia nam spokój ducha na długi czas. Uszczelnianie okien nią nie wymaga dodatkowej obróbki i nie stanowi kłopotu nawet dla osoby, która robi to po raz pierwszy.