Tutaj jesteś

Jak można zabezpieczyć się przed spadkiem z wysokości na budowie?

5 listopada 2021 Budownictwo Jak można zabezpieczyć się przed spadkiem z wysokości

Sprzęt chroniący przed upadkiem z wysokości jest w budownictwie absolutnie niezbędny. Bez niego dochodziłoby do wielu groźnych wypadków, które często mogłyby zakończyć się śmiercią. Sprzęt taki może przyjmować różne formy: od szelek po urządzenia zjazdowe. Jakie zabezpieczenia dadzą pewność, że pracownikowi nic nie stanie się na budowie? 

Od czego zależy dobór sprzętu? 

Według zasad BHP każda praca na wysokości powyżej 1 metra musi być dodatkowo zabezpieczana. Czasami stosuje się ochrony zbiorowe, takie jak siatki ochronne, bariery, podnośniki, pomosty i rusztowania. Nie w każdej sytuacji jest to możliwe. Wtedy stosuje się sprzęt chroniący przed upadkiem z wysokości dobrany w sposób indywidualny. Powinien być on lekki, wykonany z wytrzymałych materiałów i powinien umożliwić sprawną ewakuację. Często posiada specjalny system antypaniczny, który chroni pracownika w trakcie nieprzemyślanych zachowań. 

Dobór konkretnego sprzętu chroniącego przed upadkiem z wysokości zależy od wielu czynników. Ważny jest przykładowo czas pracy na konkretnej wysokości. Pracownik może mieć podparcie pod nogami, jak i być całkowicie zawieszonym w powietrzu. Trzeba brać uwagę ilość punktów zakotwiczenia, gdzie można zamieścić dany sprzęt asekuracyjny. Nie bez znaczenia jest sama wysokość, bo kilkadziesiąt metrów robi znaczną różnicę względem 2 m. Trzeba również określić, czy pracownik będzie poruszał się podczas pracy i czy nie będzie mu zagrażał inny sprzęt znajdujący się na budowie. 

Podstawowy sprzęt chroniący  

Sprzęt chroniący przed upadkiem z wysokości składa się zazwyczaj z kilku podzespołów. Wszystkie podstawowe elementy można kupić na https://efektbhp.pl/pol_m_OCHRONA-PRZED-UPADKIEM-153.html. Bardzo ważne są podzespoły kotwiczące, które są ważnym elementem zaczepowym. W tym celu stosuje się różnego belki nośne czy stalowe kształtowniki. Punkty kotwiczenia powinny wytrzymywać obciążenie co najmniej 15 kN. Bezpiecznymi rozwiązaniami są linki z zatrzaśnikiem czy stalowe liny zaczepowe. 

Elementy zaczepowe muszą być odpowiednio dopasowane do podzespołu łącząco-amortyzujacego. Jest to bezpośrednie połączenie z szelkami bezpieczeństwa. Mogą one przyjąć formę amortyzatorów włókienniczych z linką bezpieczeństwa lub urządzeń samohamownych. Muszą spełniać wymagania norm budowlanych. Nie byłoby sprzętu chroniącego przed upadkiem z wysokości, gdyby nie szelki bezpieczeństwa. Mają one za zadanie rozłożenie sił działających na człowieka w czasie spadania. Dzięki nim ciało w każdym momencie pracy jest odpowiednio ułożone, a położenie można korygować za pomocą różnego rodzaju klamer.

Redakcja dombudowniczy.pl

Jesteśmy grupą zajmującą się doradztwem w kwestiach związanych z budową i remontami. Dzielimy się wiedzą z zakresu budowy, remontów i wyposażenia domów oraz mieszkań.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?