Tutaj jesteś

Ekogroszek kolumbijski – lepszy od polskiego węgla?

24 listopada 2021 Budownictwo Ekogroszek kolumbijski

Wiele domów w dalszym ciągu jest opalanych węglem. Jest to jedno z głównych źródeł ciepła w naszych gospodarstwach domowych. Gdy nadchodzą chłodniejsze dni, wiele osób zaczyna szukać surowca z dobrymi parametrami grzewczymi. Powstaje wtedy dylemat – ekogroszek kolumbijski czy rodzimy produkt. Który wybrać?

Właściwości ekogroszku kolumbijskiego

Ekogroszek kolumbijski jest węglem o bardzo dobrych parametrach spalania. Cechuje się on wysoką kalorycznością, dzięki czemu z jednego kilograma węgla uzyska się dużo energii. Jest to rozwiązanie ekonomiczne, ponieważ nie ma wielu strat ciepła i węgiel wystarczy na dłużej. Ponadto, podczas procesu spalania powstaje mało spieków i popiołów. Jest to ogromną zaletą, ponieważ piec wymaga rzadszego opróżniania i kompleksowego czyszczenia. Ułatwia to znacznie użytkowanie i skraca czas obsługi pieca. Opalanie węglem jest bowiem uważane za jedno z najbardziej czasochłonnych form ogrzewania domów.

Na co zwrócić uwagę kupując ekogroszek kolumbijski?

Mimo, że kolumbijski ekogroszek jest uważany za jeden z najlepszych na świecie, wielu ludzi podchodzi do niego z dystansem, wybierając krajowych dostawców. Dlaczego tak się dzieje? Węgiel importowany z Kolumbii, podobnie jak polski, pochodzi z różnych złóż, które różnią się właściwościami opałowymi. Ten najlepszej jakości ma aż 32 MJ/kg i tylko 1% popiołu. Nie ma więc sobie równych na rynku. Istnieje jeszcze rodzaj o niższych parametrach, który odpowiada jakością węglowi z polski. Dlatego przed kupnem należy się upewnić, który rodzaj wybieramy.

Kolejną kwestią na którą należy zwrócić uwagę, to skład, na którym kupowany jest surowiec. Węgiel przychodzi z Ameryki Południowej w surowej postaci. Nie jest on poddawany płukaniu przed dostarczeniem do Europy, dlatego może zawierać kamienie. Dopiero po dotarciu na miejsce jest odkamieniany i suszony. Warto zatem dowiedzieć się przed zakupem, czy kolumbijski ekogroszek został oczyszczony z odpadów.

Cena ekogroszku kolumbijskiego

Kolumbijski węgiel w porównaniu z polskim ekogroszkiem wydaje się drogi. Jednak biorąc pod uwagę jego parametry, a zwłaszcza energię jaką da się z niego uzyskać, cena wydaje się rozsądna. Warto zauważyć, że za polski węgiel o dobrych właściwościach kosztuje podobnie. Trzeba pamiętać, że transport z Ameryki Południowej dużo kosztuje, ale niższe są za to koszty pozyskania surowca. W ekogroszku pochodzenia polskiego na cenę w dużej mierze składają się koszty wydobycia, które rosną wraz głębokością pokładów. Na cenę ma również wpływ to, czy jest on dostarczany luzem, czy pakowany w worki. Workowany ekogroszek jest zawsze droższy, ale też łatwiejszy w przechowywaniu.

Redakcja dombudowniczy.pl

Jesteśmy grupą zajmującą się doradztwem w kwestiach związanych z budową i remontami. Dzielimy się wiedzą z zakresu budowy, remontów i wyposażenia domów oraz mieszkań.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?