Tutaj jesteś

Pogoda dla rolnika: ciepła jesień zła dla rzepaku

29 czerwca 2021 Ogród Pogoda dla rolnika

Pogoda dla rolnika czy sadownika ma bardzo duże znaczenie. To właśnie ona, do spółki z kalendarzem, determinuje większość naszych prac. Nie wszystkie z nich można wykonywać bez zwracania uwagi na panującą pogodę, dlatego należy ją nieustannie obserwować. Nie zawsze spełnia ona nasze oczekiwania, co może okazać się kłopotliwe. Dobrym przykładem jest tutaj rzepak, któremu nie służy ciepła jesień. Co mu wtedy zagraża? Jak zadbać o prawidłowy rozwój rzepaku? Na te i inne pytania odpowiadamy w niniejszym artykule.

Pogoda dla rolnika – dlaczego ciepła jesień szkodzi?

pogodą dla rolników bywa bardzo różnie. Zmiany klimatu sprawiają, że wszystko staje na głowie i przysparzają nam wielu problemów. Podczas gdy ludzie cieszą się z długiej i ciepłej jesieni oraz przyjemnych spacerów w świetle złotego słońca, rolnicy załamują ręce. O co tak właściwie chodzi?

Już od pewnego czasu możemy zauważyć, że jesienie są zupełnie inne niż te, do których przywykliśmy jakiś czas temu. Wysokie temperatury potrafią utrzymywać się przez długi czas, a to szkodzi chociażby rzepakowi. Taka pogoda dla rolników oznacza problemy z występowaniem chorób grzybowych u roślin, co nie pozwala im na odpowiedni wzrost. Wówczas należy zastosować specjalne preparaty zwalczające te infekcje.

W związku z ciepłą jesienią, występuje również ryzyko jesiennej suszy, które wpływa szczególnie źle na pierwszy etap wegetacji. Nieprawidłowy rozwój ma wpływ na późniejsze plony.

Zdrowy rzepak – jak o niego dbać?

Pogoda dla rolnika ma kluczowe znaczenie, jednak istnieje również szereg innych aspektów, o które należy zadbać. Mowa tu o systemie korzeniowym i pokroju roślin oraz ochronie rzepaku przed infekcjami grzybowymi. Jeśli zapewnimy ochronę systemowi korzeniowemu, odwdzięczy się nam mniejszymi uszkodzeniami po ewentualnych infekcjach. To również gwarancja odpowiedniego nawodnienia, a w konsekwencji właściwego przygotowania do zimy.

Jeśli mowa o pokroju roślin, szczególną uwagę należy zwrócić na osadzenie stożka, które powinno być niskie. Wówczas rzepak bez większych przeszkód poradzi sobie z zimowymi warunkami pogodowymi i wyda dobre, zdrowe plony.

Bardzo ważnym aspektem jest ochrona rzepaku przed chorobami grzybowymi. Jesienny przegląd pola rzepaku to absolutna konieczność, nawet, jeśli na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się być w porządku. Oznaki infekcji nie muszą być widoczne od razu – jeśli występują jedynie na pojedynczych liściach, zobaczymy je dopiero po wnikliwym przyjrzeniu się. Warto śledzić sytuację, bo infekcja może się szybko rozprzestrzenić na całe pole i eskalować.

Jakich oznak należy szukać? Wszelkiego rodzaju plam, które normalnie nie powinny pojawiać się na zdrowych liściach. Z czasem plamy mogą ewoluować w dziury, a grzyby przedostaną się do korzeni. Wówczas trudno o ratunek, dlatego należy reagować jak najszybciej, aby nie dopuścić do takiej kryzysowej sytuacji. Przy ochronie rzepaku warto zwrócić uwagę na jego odmianę. Każda z nich wymaga bowiem innych kroków.

Redakcja dombudowniczy.pl

Jesteśmy grupą zajmującą się doradztwem w kwestiach związanych z budową i remontami. Dzielimy się wiedzą z zakresu budowy, remontów i wyposażenia domów oraz mieszkań.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?