Tutaj jesteś

Powłoka hydroizolacyjna – kiedy warto zastosować ją na dachu?

29 czerwca 2021 Budownictwo Powłoka hydroizolacyjna

Szczelny, chroniący przed wilgocią dach ma ogromne znaczenie dla komfortu panującego wewnątrz jego pomieszczeń. Wpływa również na kondycję ścian i stropów. Niestety, nawet wybór najlepszych jakościowo materiałów budowlanych nie gwarantuje nam szczelności dachu.

Powłoka hydroizolacyjna – co to takiego?

Z biegiem lat mogą one nasiąkać wilgocią co powoduje poważne problemy oraz konieczność kosztownych remontów. Dlatego też warto zabezpieczyć dach w odpowiedni sposób. Jednym z rozwiązań jest powłoka hydroizolacyjna. Czym jest i kiedy warto ją zastosować?

Chcąc zadbać o odpowiednią izolację dachu, możemy skorzystać z dostępnych od lat materiałów budowlanych. Wśród nich najpopularniejszym rozwiązaniem przez długi czas była papa. Niestety, nie jest ona wolna od wad. Z upływem lat często pęka i kruszeje, przez co warstwa izolacji nie jest w stanie spełnić swojej roli.

Dlatego też czołowi producenci zajmujący się chemią budowlaną poszukiwali rozwiązań, które będą elastyczne, odporne na działanie wysokich i niskich temperatur oraz promieniowanie UV. Jednym z nich stała się żywica poliuretanowa, którą wykorzystuje się do produkcji powłoki hydroizolacyjnej.

Czym jest? Mówiąc najprościej, jest to płynny środek, który nanosi się na pokrycie dachowe. Tworzy on odporną warstwę, cechującą się bardzo długą żywotnością. Co ważne, powłoka hydroizolacyjna może być stosowana na różnego rodzaju materiały – beton, blachę, papę czy PCV.

W jakich przypadkach stosuje się powłokę hydroizolacyjną?

W teorii powłoka hydroizolacyjna może zostać wykorzystana do uszczelniania każdego rodzaju dachu, bez względu na jego budowę. Niemniej jednak najczęściej wykorzystywana jest w przypadku dachów płaskich. Jest to całkowicie uzasadnione, bo płaski dach jest znacznie bardziej narażony na ekspozycję na światło słoneczne, a przy tym woda deszczowa utrzymuje się na nim przez dłuższy czas, co sprzyja nasiąkaniu pokrycia. Obecnie powłokę hydroizolacyjną stosuje się przede wszystkim w przypadku obiektów takich jak hale, magazyny, zakłady produkcyjne czy budynki gospodarcze.

Dodatkowe zalety korzystania z powłoki hydroizolacyjnej

Powłoka hydroizolacyjna ma wiele zalet. Największą z nich jest fakt, że chroni ona nie tylko przed wodą, ale również nadmiernym ogrzewaniem dachu. Dzięki temu, w czasie występowania wysokich temperatur, jest skutecznym rozwiązaniem pozwalającym zachować odpowiednią termikę wewnątrz pomieszczeń, co przyczynia się do zmniejszenia kosztów klimatyzowania budynku. Odpowiednia temperatura panująca w budynkach takich jak hale czy magazyny wpływa również na komfort pracowników, a co za tym idzie na efektywność ich pracy.

Podsumowując, jeśli posiadamy budynek z płaskim dachem, warto zastanowić się nad zabezpieczeniem go w odpowiedni sposób. Wśród dostępnych na rynku rozwiązań powłoka hydroizolacyjna jest jednym z tych najskuteczniejszych i najbardziej opłacalnych. Nic więc dziwnego, że na ten rodzaj ochrony poszycia dachowego decyduje się coraz więcej osób.

Redakcja dombudowniczy.pl

Jesteśmy grupą zajmującą się doradztwem w kwestiach związanych z budową i remontami. Dzielimy się wiedzą z zakresu budowy, remontów i wyposażenia domów oraz mieszkań.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?