Tutaj jesteś

Mikrocement i jego właściwości

18 listopada 2021 Budownictwo Mikrocement i jego właściwości

Wybór materiałów do stworzenia posadzki czy wyłożenia ściany jest dzisiaj ogromny. Nie łatwo podjąć decyzję, gdy możliwości jest tak wiele. Warto poradzić się fachowców, aby doradzili najlepsze rozwiązanie. Odpowiedzią specjalistów często jest dzisiaj mikrocement. To specyficzny materiał, który w ostatnich latach szybko zyskuje na popularności. Czym jest ten materiał i co warto o nim wiedzieć?

Czym jest mikrocement?

Warto zacząć od wyjaśnienia, z czego składa się mikrocement i skąd bierze się jego nazwa. Otóż nie będzie dla nikogo zaskoczeniem, że mikrocement powstaje głównie na bazie cementu. Czemu jednak określa się go mianem mikro? Wynika to z dwóch powodów. Po pierwsze materiał ten zawsze kładzie się w bardzo cienkich warstwach. Po drugie natomiast, choć cement stanowi główny, to jednak nie jedyny składnik. Mikrocement tworzy również żywica, która jest nie mniej ważna.

Właściwości mikrocementu

Pod wieloma względami mikrocement posiada podobne właściwości jak czysty cement czy nawet beton. Jednocześnie jednak jest pozbawiony wad tego materiału. Innymi słowy, materiał cechuje się bardzo dużą wytrzymałością na obciążenia i uszkodzenia mechaniczne. Ponadto opiera się wilgoci, przez co nie powstają w nim grzyby ani pleśń. Co więcej, mikrocement jest odporny na działanie promieni UV. Jednocześnie należy podkreślić, że nie jest to materiał aż tak twardy jak zaschnięty cement czy beton. Zawdzięcza to żywicy, która odpowiada za elastyczność mikrocementu.

cement

Estetyczny mikrocement

Niewątpliwie w kwestii podłóg czy ścian każdemu zależy na tym, aby prezentowały się doskonale. Dlatego też do wykańczania powierzchni wykorzystuje się estetyczne materiały. Czy warunek ten spełnia mikrocement? Rzecz jasna w dużej mierze jest to kwestia gustu. Niemniej jednak mikrocement ma jedną niepodważalną zaletę, jeśli chodzi o estetykę. Otóż może występować w zasadzie w dowolnej wersji kolorystycznej. Możliwe jest również wykonywanie rozmaitych wzorów na posadzkach czy też na powierzchni ściany. Tym samym materiał ten można dostosować do każdego wnętrza, zarówno nowoczesnego, jak i bardziej klasycznego.

Gdzie stosować mikrocement?

Dzisiaj zdecydowanie najpopularniejsze są posadzki z mikrocementu. Ze względu na trwałość połączoną z elastycznością mikrocement sprawdza się jako posadzka w zasadzie w każdym pomieszczeniu. Jednak równie dobrym pomysłem jest wyłożenie mikrocementem ścian czy nawet sufitów. Często stosuje się go jako wykończenie schodów. Należy jednak pamiętać, że mikrocement służy do wykańczania powierzchni znajdujących się w pomieszczeniach. Nie jest przeznaczony do stosowania na zewnątrz.

Mikrocement jest dzisiaj łatwo dostępny, ze względu na jego rosnącą popularność. Warto jednak podkreślić, że nie w każdym przypadku materiał spełni pokładane w nim oczekiwania. Rzecz w tym, aby wybrać mikrocement od zaufanego producenta, który jest gwarancją jakości.  Tylko w takiej sytuacji można mieć pewność, że materiał wytrzyma próbę czasu bez względu na to, w jakim miejscu został zastosowany. Im wyższa jakość mikrocementu, tym dłużej prezentuje się on doskonale również pod względem estetycznym. 

Redakcja dombudowniczy.pl

Jesteśmy grupą zajmującą się doradztwem w kwestiach związanych z budową i remontami. Dzielimy się wiedzą z zakresu budowy, remontów i wyposażenia domów oraz mieszkań.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?