dombudowniczy.pl

Budowa, Remont, Aranżacja

Jak wybrać dodatki do mieszkania?
Wnętrza

Jak wybrać dodatki do mieszkania?

Celem osób urządzających dom czy mieszkanie jest stworzenie ładnego, robiącego dobre wrażenie wnętrza. Powinno ono cechować się spójnością, dobrym rozplanowaniem, a także być dopasowane do charakteru właścicieli. Duże znaczenie ma odpowiedni projekt wnętrza, nie można jednak pominąć roli, jaką w tworzeniu wystroju mają dodatki do mieszkania.

Znajdź swój styl

Pierwszym krokiem na drodze do stworzenia idealnego wnętrza powinno być określenie stylu, jaki ma w nim panować. Dlaczego ma to duże znaczenie? Wnętrza konsekwentnie zaplanowane, charakteryzujące się spójną stylistyką, z reguły prezentują się znacznie lepiej niż te będące przypadkową kompozycją różnych, często nie pasujących do siebie przedmiotów. Nie chodzi tu oczywiście o uczenie się na pamięć definicji poszczególnych stylów, a następnie poszukiwanie odpowiednich dodatków na bazie stworzonej wcześniej listy. Celem powinno być określanie kolorystyki wnętrza i naszych oczekiwań co do atmosfery, jaką ma ono kreować. Ile osób, tyle bowiem wizji przestrzeni idealnej. Jedni lubią wnętrza ciepłe i przytulne, takie, w których miło spędza się długie jesienno-zimowe wieczory czy leniwe poranki. Inni z kolei wolą nowoczesne, minimalistyczne przestrzenie z meblami wykończonymi na wysoki połysk i surowymi, designerskimi dodatkami. Idealny styl to taki, który jest dobrze dopasowany do potrzeb i oczekiwań właścicieli domu czy mieszkania, wyrażający ich indywidualny charakter.

Postaw na sezonowość

Dobrym pomysłem, jeśli chodzi o urządzanie wnętrza, jest wprowadzenie w sezonowości w sferze dodatków do mieszkania. Te drobne elementy dekoracyjne, takie jak poduszki, zasłony, dekoracje ścian czy inne przedmioty, łatwo wymieniać i tym sposobem regularnie zmieniać atmosferę we wnętrzu. Warto urozmaicać domowe dekoracje wraz ze zmianą pór roku. Wprowadzenie zielonych dodatków wiosną pozwala poczuć zastrzyk wiosennej energii, a zmiana dodatków na te w odcieniach złota i czerwieni w okresie świątecznym pozwala wzmocnić świąteczny nastrój i poczuć magię tego wyjątkowego czasu nawet wtedy, gdy za oknem brakuje śniegu. Regularna zmiana dodatków dekoracyjnych pozwala też uniknąć efektu znudzenia się wnętrzem. Jego urozmaicenie pozwala wciąż cieszyć się nim i podziwiać osiągnięty efekt. Warto zachować przy tym oczywiście umiar i konsekwencję, by nadmiar dodatków nie przytłoczył mieszkania. Odpowiednie proporcje, a także dostosowanie stylistyki dodatków do charakteru przestrzeni podkreśli dobry gust właścicieli i pozwoli stworzyć robiące dobre wrażenie wnętrze.