Do montażu śrub wykorzystuje się wiele rodzajów narzędzi ręcznych. Najpopularniejsze z nich to klasyczne klucze płaskie i oczkowe, a także zwykłe wkrętaki i popularne klucze imbusowe. Niestety przy wykorzystaniu tego typu narzędzi nigdy nie wiemy, z jaką siłą dokręcamy śrubę, co może wiązać się z ryzykiem uszkodzenia gwintu. Dlatego do realizacji prac wymagających dużej precyzji stosuje się dynamometryczne klucze z funkcją ręcznego ustawienia maksymalnego momentu dokręcającego.
Co to jest klucz dynamometryczny?
To narzędzie przeznaczone do precyzyjnego dokręcania i odkręcania śrub oraz nakrętek z żądaną siłą – momentem obrotowym, by nie uszkodzić gwintu i jednocześnie zapewnić trwałość połączenia śrubowego. Najpopularniejsze modele kluczy dynamometrycznych to narzędzia mechaniczne wyposażone w sprężynę, która zapobiega przekręceniu śruby lub nakrętki, gdy dokręcimy ją z ustawioną wcześniej siłą. Oczywiście dynamometryczne klucze mechaniczne wyposażone są w charakterystyczną podziałkę przeznaczoną do ręcznego zaprogramowania pożądanego momentu dokręcającego. Dzięki temu śruba dokręcana jest z dokładnie taką siłą, jaką wskazuje producent określonego urządzenia. Po osiągnięciu zaprogramowanego momentu sprężyna zwalnia zapadkę blokującą i operator narzędzia słyszy charakterystyczne kliknięcie.
Rodzaje kluczy dynamometrycznych
W sprzedaży obok wymienionych wcześniej mechanicznych kluczy dynamometrycznych dostępne są również ich nowocześniejsze, elektroniczne wersje oraz narzędzia bardziej specjalistyczne, dedykowane realizacji prac w miejscach trudno dostępnych, czego dobrym przykładem są klucze łamane. Dynamometryczne klucze elektroniczne wyposażone są w niewielki wyświetlacz cyfrowy i przyciski funkcyjne umożliwiające precyzyjne programowanie pożądanego momentu obrotowego. Niektóre modele tego typu narzędzi wyposażone są również w funkcję pamięci, dzięki czemu nie trzeba za każdym razem od nowa ustawiać momentu obrotowego dla konkretnego zastosowania. Najbardziej zaawansowane modele kluczy można podłączyć do komputera z bazą danych i w ten sposób zaprogramować momenty obrotowe dla danego modelu urządzenia.
Jeśli nie chcesz ryzykować przypadkowego zerwania gwintu, ale chcesz mieć pewność, że nakrętka lub śruba nie poluzuje się w czasie pracy urządzenia, do jej dokręcenia wykorzystaj profesjonalny sprzęt w postaci klucza dynamometrycznego. Możesz sięgnąć po proste narzędzie mechaniczne lub bardziej profesjonalne elektroniczne, pracujące w pożądanym zakresie siły dokręcania, wyposażone w odpowiedni typ nasadki.