Tutaj jesteś

Anodowanie aluminium w domu służy wnętrzom

21 grudnia 2020 Budownictwo Anodowanie aluminium w domu służy wnętrzom


Anodowanie aluminium nie jest już wyłącznie domeną przemysłową. Choć wywodzi się z przemysłu lotniczego i stoczniowego obecnie znajduje zastosowanie we wzornictwie rzeczy codziennego użytku.

O technologii słów kilka

Anodowanie jest procesem, w którym stosuje się elektrolit – najczęściej kwas siarkowy – oraz prąd stały. W wyniku reakcji tych komponentów otrzymujemy na powierzchni blachy porowatą warstwę tlenku glinu. Własności nowej powierzchni można wykorzystać np. do barwienia przy użyciu materiałów organicznych. Po zakończonym procesie uszczelniania przy pomocy wrzątku lub pasywatora uzyskuje się lśniącą gładką powierzchnię. Co istotne, połysk jest trwały i nie wymaga dodatkowej konserwacji. Zaletą anodowanych elementów jest podniesienie ich trwałości.

Możliwości zastosowania w domu

Wspomniane wcześniej zastosowania anodowania nie wyczerpują możliwości wykorzystania tego przydatnego procesu. Przemysł meblarski lub motoryzacyjny także wykorzystują pozytywne skutki anodowania. W gospodarstwie domowym stosuje się je dla poprawy parametrów i barwienia okuć mebli, profili aluminiowych, opraw ledowych lub regałów. Podstawowe cele zastosowania procesu jakim jest anodowanie aluminium w domu to poprawa jakości materiału bądź dodanie estetyki.

Polepszenie parametrów

Przy pierwszym zastosowaniu bierze się pod uwagę, że warstwa tlenku jest uodporniona na ścieranie oraz korozję. Te własności będą przydatne gdy element jest stale w użyciu i wykonuje ustawiczną pracę. Dodatkowo można zastosować tę metodę przy elementach zewnętrznych, ogrodowych bądź narażonych na częste oddziaływanie wody i innych czynników potencjalnie niszczących, takich jak chlor. Bardzo często profile takie spotykamy w ogrodach zimowych, oranżeriach lub szklarniach. Warto zastanowić się nad anodowaniem w przydomowych instalacjach wodnych, takich jak baseny, kaskady itp.

Anodowane aluminium zwiększa swoje możliwości odbijania światła, co może mieć znaczenie przy instalacjach doświetlających. Z kolei ma także właściwości izolacyjne co sprzyja zastosowaniu w elektronice. Z pewnością mogą wykorzystać je pasjonaci elektroniki w warunkach domowych.

Poprawa estetyki

Dobry design opiera się na materiałach, wzornictwie i kolorach. Anodowanie aluminium może sprawić, że klasyczne powierzchnie aluminium rozbłysną kolorami. Otrzymujemy w ten sposób doskonałe niemal połączenie – gładki, jakościowy materiał i nasycone barwy. Można zastosować go nawet w kuchni, gdyż anodowana powierzchnia może mieć kontakt z żywnością.

Redakcja dombudowniczy.pl

Jesteśmy grupą zajmującą się doradztwem w kwestiach związanych z budową i remontami. Dzielimy się wiedzą z zakresu budowy, remontów i wyposażenia domów oraz mieszkań.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?