Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Zabudowa kartonowo-gipsowa – dlaczego warto na nią postawić?

5 marca 2021 Zabudowa kartonowo-gipsowa

Jedną z najprostszych form zmiany wystroju i rozkładu w domu czy mieszkaniu jest wykorzystanie zabudowy kartonowo-gipsowej. Jest to wygodne i praktyczne rozwiązanie, które pozwala na szybkie zmiany. Popularna zabudowa „karton gips” nie wymaga ogromu pracy i poświęcenia na to długich godzin. Wystarczy tylko trochę umiejętności oraz odpowiednie produkty. Co więc musimy kupić, aby przeprowadzić remont w domu z wykorzystaniem zabudowy karton gips? Przedstawiamy najważniejsze informacje w tym temacie oraz wszystkie dostępne opcje!

 Profile do zabudowy kartonowo-gipsowej – jakie są ich rodzaje? 

Przede wszystkim, to zabudowy będą nam potrzebne odpowiednie płyty kartonowo-gipsowe. Jednak jest to najbardziej podstawowy produkt. Aby móc z niego coś stworzyć, musimy kupić odpowiednie profile elewacyjne. Mogą być to kątowniki o różnych typach. Pierwszy, najbardziej podstawowy typ to profil CW. Wykorzystuje się go do ścian działowych, ale także do obudowy. Są to pionowe profile, przez które można przeprowadzić instalację elektryczną. Kolejny typ to UW. Montuje się je do ściany, podłogi i stropu. Są to listwy obwodowe. Kolejnym typem są listwy U. Mają charakterystyczne nacięcia i wykorzystuje się je do budowy ścian łukowych. Profile UA mają za zadanie usztywnienie ościeżnic oraz otworów na drzwi. Ostatni typ to profile CD. Są one wykorzystywane przy robieniu podwieszanych sufitów lub przy zabudowie poddasza. 

Poprawne wykonanie zabudowy karton gips – o czym trzeba pamiętać? 

Jeśli masz już odpowiednie profile, bonie i kątowniki, to pamiętaj także o masie i taśmach. Po skompletowaniu wszystkich produktów możesz zabrać się do pracy. Przede wszystkim musisz wiedzieć o tym, że płyty kartonowo-gipsowe przycina się za pomocą specjalnego noża do właśnie takiego materiału. Musisz najpierw przejechać po płycie nożem, a następnie przełamać ją w wyznaczonym miejscu. Pamiętaj także o montażu zabudowy na stelażu stosując się do zasady tak zwanej „mijanki”. Chodzi tu o przesunięcie spoin. Nie mogą być one skrzyżowane. Trzeba także uważać na wkręty, szczególnie przy samym przykręcaniu płyt. Mogą one uszkodzić pokrywający płytę karton. Ostatnia istotna informacja, to konieczność pozostawienia szczeliny dylatacyjnej. Pozwala ona na swobodne, naturalne odkształcenia płyty, chociażby pod wpływem własnego ciężaru. 

Gdzie najlepiej sprawdzi się zabudowa karton gips?

Zabudowa karton gips jest rozwiązaniem, które sprawdzi się praktycznie wszędzie. Obecnie na rynku dostępnych jest cała masa najróżniejszych modeli płyt. Dzięki temu nadają się one zarówno do pomieszczeń takich jak jadalnia, salon czy sypialnia, ale także do kuchni czy łazienki. Nie będzie problemem wysoka temperatura czy też wilgoć. Wystarczy tylko wybrać odpowiednią płytę oraz zapoznać się z technikami montażu. Kątowniki oraz profile najlepiej kupić ze sprawdzonego miejsca, aby całość konstrukcji była naprawdę wytrzymała. 

Szkoła budowania MURATORA

Redakcja dombudowniczy.pl

Jesteśmy grupą zajmującą się doradztwem w kwestiach związanych z budową i remontami. Dzielimy się wiedzą z zakresu budowy, remontów i wyposażenia domów oraz mieszkań.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Czy warto zainwestować w fotowoltaikę
Dokręcanie śruby

Jesteś zainteresowany reklamą?