Dach stanowi jeden z podstawowych i najważniejszych elementów budynku. Pełni ogromną rolę, gdyż zabezpiecza budynek przed wilgocią spowodowaną opadami atmosferycznymi. Chroni również człowieka i jego mienie znajdujące się wewnątrz budynku.
Pokrycia dachowe
W dawnych czasach strzecha służyła do pokrycia dachu. Dziś prawie nikt nie decyduje się na krycie dachu strzechą. Nikt też dziś nie pokrywa dachu eternitem, który królował wśród pokryć dachowych kilka dekad temu. W dwudziestym pierwszym wieku najbardziej popularne pokrycia dachowe, to blacho-dachówki, blacha, dachówki ceramiczne, dachówki cementowe, gonty bitumiczne i oczywiście papy. Papę stosuje się najczęściej w przypadku dachów płaskich. Dach z papy choć chroni, lecz nie wygląda atrakcyjnie. Ponadto taki dach należy nieustannie konserwować. Papa stanowi zazwyczaj przykrycie krótkotrwałe w celu zabezpieczenia budynku lub przykrycie będące podkładką pod właściwy materiał dachowy.
Od czego zależy rodzaj pokrycia dachu?
Krycie dachu takim, czy innym materiałem zależy od rodzaju budynku, od upodobań indywidualnych, do mody w regionie i oczywiście od zasobności kieszeni. Najbardziej popularnym i praktycznym pokryciem, które jest trwałe, szczelne i lekkie jest blacho-dachówka lub blacha. Można tymi materiałami pokrywać każdy rodzaj budynku niezależnie od tego, czy jest to dom, budynek gospodarczy, czy budynek usługowy. Blacho-dachówka i dachówka, to niedrogie, funkcjonalne, proste i eleganckie rozwiązanie dla wszystkich budowli. Innym materiałem na krycie dachu jest wspomniany już wcześniej gont. Pokrycie budynku gontem wymaga równego i sztywnego podłoża. Wykonanie takiego specjalnego podłoża zwiększa koszt dachu i choć gont nie należy do drogich materiałów, to jednak przygotowanie podłoża pod gont podniesie koszt dachu. Do wykonywania skutecznych, systemowych zabezpieczeń przeciwwilgociowych dachów najtrafniejszym wyborem będzie lepik asfalotwy – sprawdź ofertę na kosbud.com.pl.
Jakie więc pokrycie dachu wybrać?
Dach jest uwieńczeniem budowli zewnętrznej i stawia się go zawsze na końcu. Wygląd dachu ma znaczący wpływ na wygląd całego budynku. I budynek wygląda najlepiej, gdy nie koliduje z materiałem budowlanym, jak i ze środowiskiem wokół. To kolidowanie choć nie jest niczym nagannym, to jednak ogólnie ma znaczenie, bo wpływa na całokształt wrażeń estetycznych. Trudno sobie wyobrazić murowany i okazały dom, który jest pokryty np. strzechą lub tylko papą. Albo mały i drewniany domek pokryty ciężkim materiałem dachowym np. cementowym.
Innym jeszcze rodzajem dachu jest zielony dach. W naszym kraju niezbyt popularny sposób, a w innych krajach np. w Nowej Zelandii często spotykany.