Strona główna
Wnętrza
Tutaj jesteś

Jak urządzić idealną kuchnię?

6 grudnia 2020 Jak urządzić idealną kuchnię?

Kuchnia to miejsce, które musi być przede wszystkim praktyczne i funkcjonalne. Nie znaczy to, że nie musi być elegancka i gustowna. Jak urządzić kuchnię, by spełniała wszystkie nasze wymagania?

Trójkąt ergonomiczny

Kuchnia, by była funkcjonalna musi być dobrze zaplanowana. Trójkąt ergonomiczny został stworzony po to, by ułatwić racjonalne rozplanowanie wszystkich najważniejszych elementów wyposażenia.

Urządzanie kuchni zgodnie z zasadami trójkąta ergonomicznego pozwoli na stworzenie miejsca, w którym wykonywanie codziennych prac będzie prawdziwą przyjemnością. Planując kuchnię należy zachować odpowiednie odległości między trzema, najważniejszymi elementami wyposażenia. Kuchenka, lodówka oraz zlewozmywak tworzą rogi trójkąta.

Odległość 120 – 210 cm powinna być zachowana między lodówką a zlewem oraz zlewem a kuchenką. Między lodówką a kuchenką odległość powinna być w granicach 120 – 270 cm. Takie ustawienie mebli pozwoli na otrzymanie optymalnych odległości, które nie są kłopotliwe w czasie pracy. Jednocześnie blaty, które powstaną są na tyle długie, że pozwolą na wygodne przygotowywanie potraw.

W większej kuchni warto zadbać, by znalazło się miejsce na stół, przy którym można spożywać posiłki. Jest to rozwiązanie wygodne i pozwala na zaoszczędzenie miejsca w pokoju, który stanie się typowo wypoczynkowym pomieszczeniem.

Stół składany to pomysł, który sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. W małej kuchni warto zadbać o składane krzesła, które po skończonym posiłku można schować za szafką czy powiesić na ścianie.

Coś dla oka

Urządzanie kuchni to również zadbanie o estetyczne zaaranżowanie pomieszczenia. Warto zadbać, by kuchnia była miejscem, które jest eleganckie i przyjemne.

Wyjątkowo trudne jest urządzanie kuchni, które nie są duże. W takim pomieszczeniu warto pokusić się o wybranie kolorów, które optycznie powiększą przestrzeń. Białe, nowoczesne meble z płyty meblowej, która odbija słońce pozwolą na stworzenie wnętrza, które będzie wydawało się większe niż jest w rzeczywistości.

Warto również wykorzystać szafki w kolorze ścian. Pozwoli to na uzyskanie przestrzeni, która będzie jednolita, dzięki czemu będzie wydawała się bardziej przestronna.

Wykorzystanie szafek przeszklonych sprawi, że meble będą wydawały się delikatniejsze. Dokładnie taki sam efekt uzyskamy wykorzystując półki oraz relingi, na których zawiesimy ozdobne kubki czy filiżanki.

W niewielkiej kuchni należy unikać ciemnych, przytłaczających kolorów. Nie wskazane również jest stosowanie zabudowy do samego sufitu. Dużo korzystniej wyglądają szafki, które u góry pozostawiają wolną przestrzeń.

Urządzanie kuchni to zadanie wymagające. Warto przed rozpoczęciem poszukać inspiracji, które pomogą zgromadzić ciekawe pomysły. Świetnym miejscem do szukania dobrych pomysłów jest internet lub czasopisma wnętrzarskie.

Wybierając najciekawsze propozycje należy jednak zastanowić się, jak sprawdzi się to w naszym domu? Czy projekt jest dostosowany do naszych potrzeb i wymagań? Piękna, ale niepraktyczna kuchnia nie będzie przyjemnym miejscem.

Szkoła budowania MURATORA

Redakcja dombudowniczy.pl

Jesteśmy grupą zajmującą się doradztwem w kwestiach związanych z budową i remontami. Dzielimy się wiedzą z zakresu budowy, remontów i wyposażenia domów oraz mieszkań.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

domy norweskie
W jaki sposób zaaranżować pokój kilkulatka

Jesteś zainteresowany reklamą?