Szafka nocna jest meblem przydatnym w każdej sypialni. Może przybrać różne formy – od prostego stoliczka po sporą komodę. W niewielkich mieszkaniach i domach najczęściej wybieramy tę drugą opcję, korzystając z szafki nocnej również w funkcji mebla do przechowywania.
Szafka nocna – nie tylko do sypialni
Najczęściej określenie szafka nocna kojarzy się z sypialnią z dużym francuskim łóżkiem. Rzeczywiście, to do tego pomieszczenia najczęściej dobiera się dwie szafki, stawiając je po obydwu stronach łóżka. Jednak szafki nocne są przydatne nie tylko w klasycznych sypialniach. Świetnie sprawdzą się w każdym pokoju przeznaczonym do nocnego wypoczynku.
Dobrze dobrana szafka będzie przydatna w pokoju dziecięcym i młodzieżowym, a także w salonie, jeśli służy on również za sypialnię. We wnętrzach wielofunkcyjnych nie trzeba stosować tradycyjnych szafek nocnych, można w ich roli użyć innych mebli, np. niewielkich komód, które pomieszczą nie tylko podręczne przedmioty, tak jak klasyczna szafka nocna, ale także posłużą za pojemne schowki.
Jak wybrać szafkę nocną?
Jeśli zastanawiasz się, jaką szafkę nocną wybrać do twojej sypialni, przede wszystkim ustal jej maksymalne wymiary. W naszych realiach szafka nocna, podobnie jak inne meble, zwykle pełni rolę nie tylko podręcznego stolika, ale także klasycznego mebla do przechowywania. W tej sytuacji najlepiej sprawdzą się szafki z szufladami.
Przy wyborze szafki ważna jest nie tylko jej szerokość, ale także wysokość i głębokość. Optymalna wysokość szafki nocnej to taka, żeby móc swobodnie sięgnąć ręką po przedmioty stojące na jej blacie. Z kolei głębokość nie może utrudniać położenia się na łóżku, czy wstawania z niego. Szerokość jest mniej istotna pod względem funkcjonalnym, jednak zwykle nie przekracza 40 czy 60 cm – szersze szafki, zwłaszcza te ustawiane po dwie, z każdej strony łóżka, zwyczajnie się nie mieszczą w typowej sypialni.
Szafka nocna – jak dobrać do istniejących mebli?
Jeśli nie kupujemy kompletu mebli, lecz dobieramy szafki nocne oddzielnie, lub po prostu dokupujemy je do istniejących mebli, musimy dopasować je do całości pomieszczenia. Oznacza to nie tylko zachowanie spójności stylu, ale również kolorystykę.
Dobór identycznych szafek nocnych do pozostałych mebli jest możliwy, jeśli korzystamy z oferty jednego producenta. W przeciwnym razie warto posłużyć się zasadą przeciwstawności. Jeśli całą sypialnię mamy urządzoną w kolorze wenge, wybierzmy jasną szafkę, ale np. z szufladami w okleinie wenge. Wówczas zachowujemy spójność, ale nie narażamy się na niedopasowanie odcieni mebli, które ze sobą sąsiadują.