dombudowniczy.pl

Budowa, Remont, Aranżacja

Jak zaplanować wystrój kuchni?
Wnętrza

Jak zaplanować wystrój kuchni?

Piękna kuchnia to marzenie każdej pani domu. Odpowiednia przestrzeń, duża liczba szafek i szuflad oraz wygodne sprzęty to definicja dobrze zaplanowanej kuchni, nie można jednak zapominać, że niezbędnym uzupełnieniem planu jest również zadbanie o odpowiedni wystrój. Jak sprawić, by wnętrze tworzyło spójną całość?

Magia kolorów

Jednym z pierwszych pytań, jakie pojawiają się podczas urządzania kuchni, jest wybór kolorów. Dotyczy to nie tylko ścian, ale również mebli, a nawet sprzętów AGD. Warto więc zastanowić się, jaki efekt chcemy uzyskać. Jeśli zależy nam na przytulnym wnętrzu, warto postawić na ciepłe odcienie bieli, kolory kremowe czy delikatne pastele. Taka kolorystyka gwarantuje uzyskanie ciepłego klimatu i będzie doskonałą bazą dla bardziej intensywnych w kolorystyce dodatków. Kolejnym ważnym elementem jest wybór stylu mebli – to one nadadzą wnętrzu charakter i wyznaczą dominujący w kuchni trend. Dziś na rynku dostępnych jest bardzo wiele możliwości – można postawić na proste, nowoczesne formy, które z pewnością spodobają się pasjonatom minimalizmu. Bardzo popularne są też meble stylizowane na wzór angielski czy prowansalski. Wprowadzają one do wnętrza przytulną, ciepłą atmosferę, dobrze komponują się z drewnem i ciepłymi barwami. Fani modnego od kilku lat stylu loftowego mogą z kolei zdecydować się na ciekawe meble w odcieniach szarości i czerni, które w połączeniu ze szkłem i szprosami nadadzą wnętrzu indywidualnego, charakterystycznego stylu.

Detale mają znaczenie

Nie mniej ważne od mebli są dodatki – to one podkreślają styl wnętrza i tworzą ostateczny wystrój kuchni. Poszukując elementów dekoracyjnych, warto ustalić, jaki styl mają one reprezentować i jaką kolorystykę mają wprowadzać do kuchni. Wystrój kuchni urządzonej nowocześnie, w ciemnych kolorach, podkreśli na przykład świeża zieleń. Dobrym pomysłem może być więc dodanie do kuchennego wystroju donic z okazałymi ziołami lub ciekawymi roślinami. Ciepłe, prowansalsko-rustykalne wnętrza to z kolei idealne tło dla dobrej jakości drewnianych dodatków, naturalnych tkanin i żywych, intensywnych kolorów. Nie można zapominać też o dekoracji ścian – dzięki dodaniu do kuchennego wystroju ciekawych grafik czy plakatów nadamy wnętrzu indywidualnego charakteru i wyrazimy swój osobisty styl.

Planując wystrój kuchni, warto również zwrócić uwagę na to, by był on dobrze dopasowany do stylu panującego w całym domu czy mieszkaniu. Konsekwencja w stylizowaniu wnętrza pozwoli stworzyć spójną przestrzeń, która będzie podkreślać gust właścicieli. Można w łatwy sposób wprowadzić tę spójność i konsekwencję, stosując na przykład podobne kolory elementów dekoracyjnych – na przykład wykorzystując wyłącznie srebrne lub złote ramy obrazów i grafik, dopasowane do kolorystyki oświetlenia czy elementów wykończeniowych zastosowanych przy meblach. Takie przemyślane planowanie wystroju pozwoli uzyskać estetyczny efekt i stworzyć wnętrze będące dumą właścicieli, ale też tworzące miejsce, w którym z przyjemnością spędza się czas z rodziną i przyjaciółmi.